Suszenie to proces redukowania zawartości cieczy, czyli tak zwanego rozpuszczalnika (najczęściej wody), w ciałach stałych. Najczęściej polega on na doprowadzeniu odpowiedniej ilości ciepła oraz przepływie gazu nad powierzchnią elementu suszonego. Suszy się rozmaite rzeczy, w rozmaitych celach. Przykładem może być tutaj odprowadzanie nadmiaru wilgoci z drewna opałowego i budowlanego lub też z żywności. Suszenie artykułów spożywczych stanowi jeden z najstarszych sposobów ich konserwacji – pozbycie się wody blokuje bowiem w ich wypadku rozwój drobnoustrojów, który jest przyczyną psucia się towaru. Proces ten przeprowadza się na różną skalę, wobec czego stosuje się w nim różnego rodzaju sprzęty. W szeroko rozumianym przemyśle do suszenia rozmaitych surowców wykorzystuje się na przykład suszarnie kontenerowe, próżniowe czy też wieżowe, a także wiele innych. Można również suszyć żywność na użytek wyłącznie domowy – służą do tego różnego rodzaju drobne sprzęty agd.
Suszarnie do kukurydzy oraz innych artykułów spożywczych
Jeżeli chodzi o suszenie żywności na masową skalę produkcyjną, odbywa się ono przede wszystkim w branży rolniczej. Świeżo zebrane zbiory trafiają do większych zakładów przetwórczych lub poddawane są wstępnej obróbce w suszarniach przewoźnych. Właściwe wysuszenie plonów blokuje możliwość rozwoju pleśni i grzybów, gwarantując tym samym możliwość późniejszego bezpiecznego przechowywania ich w silosach, gdzie składowane są one do czasu zapakowania lub poddania ich przetworzeniu na inne produkty spożywcze. Najbardziej popularne jest pozbywanie się nadmiaru wilgoci z różnego rodzaju zbóż oraz roślin strączkowych i oleistych – suszarnie kukurydzy czy też ziaren wykorzystują w tym celu ciepłe, czyste powietrze. Urządzenia te pozwalają pozbyć się resztek wody z pożywienia. Na ogół artykuły spożywcze suszone są w tak zwanych systemach przepływowych, nie stanowią one jednak jedynego z możliwych rozwiązań. Zupełnie inaczej może działać z kolei suszarnia do drewna.
Suszarnie do drewna
O ile w przypadku żywności proces suszenia polega głównie na ciągłym ruchu surowca oraz poddawaniu go działaniu odpowiednich temperatur do momentu uzyskania pożądanego stanu wilgoci, o tyle w przypadku drewna proces ten jest bardziej statyczny. Poddane wstępnej obróbce drewno umieszczane jest bowiem w takim urządzeniu jak suszarnia próżniowa, gdzie panują odpowiednie warunki do pozbywania się nadmiaru wody z materiału. W tego typu urządzeniach stosuje się specjalne wentylatory, które dbają o utrzymanie właściwej temperatury oraz wilgotności wewnątrz komory. Od ich działania zależy tak naprawdę skuteczność procesu suszenia, dlatego warto zadbać o to, by były one wysokiej jakości. Co istotne, wysokiej klasy suszarnia drewna powinna być przystosowana do pracy z różnymi gatunkami drzew. W tych lepszych urządzeniach cały proces jest w pełni zautomatyzowany – użytkownik musi jedynie podać podstawowe parametry umieszczanego wewnątrz komory materiału oraz efekt, jakiego oczekuje od urządzenia.